Skieruj się w to miejsce, jeśli szukasz szczegółowych informacji o likwidacji blizn rogówki.

Oko jest delikatnym elementem ciała i błyskawicznie może ulec uszkodzeniu. Na skutek przeróżnych zapaleń lub urazów na powierzchni rogówki nierzadko powstają blizny, które w większym lub mniejszym stopniu pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem zlikwidować, wykorzystując metody laserowej korekty wzroku.

Blizny na rogówce – jakie wywołują skutki?

Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą powłoką oka, która je chroni, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także niezmiernie sprężysta i chociaż na ogół niewielkie jej otarcia leczą się samodzielnie, często tworzą się zbliznowacenia, m.in. z powodu naszej nieostrożności. Co może spowodować powstawanie blizn na rogówce? Są one na ogół konsekwencją urazów mechanicznych np. oparzenia, zadrapania oraz skaleczenia, dostania się do oka ciała obcego bądź wielu chorób (np. półpaśca). Jednak blizny rogówki mogą powstać również w wyniku nieostrożnego nakładania soczewek kontaktowych. Oprócz zauważalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn na rogówce sygnalizuje wiele innych symptomów, takich jak przykładowo nadmierne łzawienie, puchnięcie powiek czy wrażenie bólu gałki ocznej, toteż jeżeli ich doświadczasz radzimy jak najszybciej umówić się na konsultację z okulistą. W czasie wnikliwego badania określi on pozycję, głębokość oraz rozmiar blizn, a także doradzi w obszarze metodzie ich leczenia.

Zabieg metodą PTK – usuwanie blizn na rogówce

Najczęściej wykorzystywaną współcześnie procedurą likwidacji blizn rogówki jest zabieg PTK, realizowany w znacznej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcie wad wzroku. Metoda PTK pozwala na likwidację nie tylko blizn z centralnego, ale i peryferyjnego obszaru rogówki. Z PTK korzysta się się również podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania przy użyciu promienia lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego dosłownie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby stosowania pełnej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni należy nie nadwyrężać oka, stosować się precyzyjnie do zaleceń lekarza i terminowo pojawiać się na kontroli w określonym czasie.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]