Jeśli chcesz zamówić książki kryminalne, koniecznie sprawdź https://tinyurl.com/24snj7kp.

Znacząca grupa osób interesuje się upiornymi opowiadaniami. Niektórzy wolą historie z pogranicza horroru, inni uwielbiają zanurzać się w dalekie zakątki zagmatwanych umysłów brutalnych zbirów oraz seryjnych morderców. W natłoku kanałów telewizyjnych i podcastów, na których udostępnionych są setki produkcji opowiadających odbiorcom historie z życia wzięte, jak i te całkiem fikcyjne, nieustannie jedną z najprzyjemniejszych metod styczności z nimi pozostają thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne oraz thrillery – z jakiej przyczyny czuć niepokój?

Fanatyk kryminałów oraz thrillerów natychmiast powie, że chodzi o przyjemny przypływ adrenaliny. Czytając lub oglądając horrory pragniemy przez kilka godzin dać się ponieść głębokiemu odczuciu niepokoju, którego z rzadka doznaje się na co dzień. Współcześnie nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku poważnych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to najczęściej pracą, niestabilnością finansową lub zdrowiem. O ile nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasz organizm wyzwala w dużych ilościach adrenalinę, znaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie lęku uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. To dlatego bajki Andersena czy braci Grimm mają często tak mroczny i makabryczny charakter – w ten sposób bajki te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa otaczającego ich świata, uświadamiając je jednocześnie, że dobro czasem nie wygrywa.

Serialowe adaptacje książek kryminalnych i thrillerów nie są tak dobre jak pierwowzór

XXI wiek to wiek szybkiej kultury. Odbiorcy, o ile znajdą na nią czas, poszukują filmu na wieczór bądź serialu z zamkniętą historią, którego obejrzenie potrwa maksymalnie parę godzin. Sympatycy klimatycznych kryminałów i horrorów są właściwie rozpieszczani ilością produkcji tego rodzaju, które dostępne są na płatnych oraz darmowych platformach VOD. Co wymaga podkreślenia, nierzadko te filmy i seriale są oparte na popularnych książkach, ale ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie przynosi podobnej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, szczególnie powieść kryminalną i horror, konsumuje się inaczej aniżeli film fabularny – spokojniej, a więc z większą uwagą. W słowie pisanym każde wtrącenie, rozmowa czy bohater (a także postać z ostatniego planu) wpływa na kształtowanie klimatu snutej opowieści. Niepokój wyzwalany jest u odbiorcy zwykle stopniowo, lecz pozwala to na dokładniejszą analizę przedstawionych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli więc masz chwilę i kochasz czytać, pozwól się nastraszyć horrorom, thrillerom oraz literaturze kryminalnej.

Lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa