Dowiedz się, gdzie zamówić obrączki ślubne Kraków, wejdź na obraczki.net.pl.

Dla większości kobiet ślub jest wyjątkowo poruszającym dniem życia. Ceremonia ta wiąże Państwa Młodych po wsze czasy, a oznaką ich wierności, oddania i miłości są obrączki ślubne.

Panowie nie zawsze mieli obrączki

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu zaślubin. Niewiele osób wie jednakże, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele wieków później. Już wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy odjeżdżali na wojenne wyprawy, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, że w domu czeka na niego żona, za którą walczy i której winien być wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w innych krajach, jak na przykład w Iranie, w Egipcie, w Szwecji czy w Irlandii, wsuwa się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają i przymierzają obrączki razem, niemniej jednak obyczaj mówi, że kobieta nie powinna ich kupować, bowiem jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – niegdyś z miedzi, obecnie ze złota oraz platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej delikatnym wzornictwem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (takie jak miedź czy mosiądz), które uosabiały siłę uczucia. Dziś do ich wykonania wykorzystuje się najczęściej złoto i platynę, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, inkrustuje się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej kupowane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają także często w swojej ofercie grawerunek. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka bądź ważny dla małżonków cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]