Dalsze informacje o wisiorkach srebrnych.

Srebro to jeden z najczęściej stosowanych przez złotników surowców. Nie może to dziwić – jest plastyczne, świetnie wygląda, a także cechuje je interesujący refleks. Biżuteria taka jak wisiorki srebrne wymaga jednak odpowiedniej dbałości – metal ten okazuje się naprawdę delikatny, przez co łatwo go uszkodzić. Jak więc troszczyć się o wykonane ze srebra ozdoby?

Wisiorki srebrne nie lubią detergentów

Silne środki myjące dla srebra są zabójcze. Przez nie surowiec może zmieniać kolory oraz blaknąć. Nie wolno więc używać ich do czyszczenia ozdób, a w czasie prania ręcznego koniecznie musimy zdjąć wszystkie wisiorki srebrne i pierścionki.

Wisiorki srebrne – w czym je przechowywać?

Warto dbać o wisiorki srebrne także wtedy, gdy nie mamy ich założonych. Do ich przechowywania powinniśmy wykorzystywać pudełka wykładane od wewnątrz delikatnym materiałem – unikniemy w ten sposób uszkodzenia. Srebro nie najlepiej znosi też kontakt z wodą oraz ciepłem, które mogą sprawić, że straci barwę lub zmieni kształt. Zanim włożymy parę przedmiotów do pudełka, powinniśmy przed tym zabezpieczyć je delikatną ścierką albo włożyć do foliowej torebki.

Sól uratuje wisiorki srebrne?

Do pielęgnowania wykonanej ze srebra biżuterii należy użyć letniej wody z solą, która doskonale usuwa powstający na powierzchni tego materiału nalot. Oprócz tego sprawdzą się również alkohol, białko jaja oraz odpowiednie preparaty. Do czyszczenia srebrnej biżuterii musimy korzystać z miękkich ścierek – sztywne mogą uszkodzić powierzchnię.