Zajrzyj w to miejsce i dowiedz się, komu zlecić badania psychotechniczne Bielsko.

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z prawem powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości, zdolność szybkiego reagowania czy dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]