Więcej w temacie systemu SWIFT na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Mimo, że w zasadzie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z filarów efektywnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

Po co nam system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie znacznie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, ale nie jedyny wykorzystywany aktualnie system tego rodzaju. Poza nim np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SEPA, SORBNET oraz Express Elixir.Na świecie wykorzystywane są także różne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na obszarze danego kraju.

Co jest zatem najważniejszym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich państwach świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale też domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się także przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC największych banków, mających oddziały w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]