Zajrzyj tu po więcej szczegółów o kurs funta w kantorach.

Funt brytyjski, którego właściwą nazwą jest funt szterling, to jedna z najsilniejszych walut świata. Pomimo przynależności pierwotnie do struktur EWG a później Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie przyjęło euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Wartość funta szterlinga po Brexit

W wyniku decyzji o Brexicie, który okazał się procesem trwającym ponad cztery lata, cena funta w stosunku do euro i dolara znacznie spadła. Było to powiązane między innymi z ogłoszeniem przez ważne podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, wycofania się z rynku brytyjskiego, co zwiastowało spadek ilości zatrudnianych pracowników, a pośrednio również spadkiem wpływów do PKB. Odpracowywanie nagłego spadku wartości funta szterlinga z 2016 r. odbywa się wolno i przy całkiem dużych wahaniach wartości waluty. Kolejną przeciwnością w tym procesie był kryzys z 2020 r. wywołany długim zamknięciem angielskiej gospodarki w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19. Warto jednak odnotować, iż funt brytyjski to bardzo silny pieniądz, obecny w Europie już od dziewięciuset lat, który w samym tylko XX w. podźwignął się po dużych spadkach spowodowanych rezygnacją z powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. i legendarnym już ataku spekulacyjnym znanym jako “Czarna środa” z 1992 r.

Czy Polaków nadal interesuje kurs funta?

Funt szterling jest dla Polaków znaczącą walutą, w której nadal ochoczo inwestują swój kapitał. Jest tak głównie dlatego, że pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, gros zatrudnionych tam rodaków nie planuje wrócić do ojczyzny i przez cały czas wspiera finansowo swoich krewnych w Polsce. Aktualny kurs funta brytyjskiego obserwuje więc ogromna grupa rodaków. Szuka ona zwłaszcza szczegółowych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki czy też euro, ale nierzadko także raportów historycznych dotyczących kilku lat wstecz. Takie analizy znajdują się między innymi na stronach kantorów online, które aktualizują kurs w odstępach co parę sekund. Dostęp do najświeższych informacji pomaga także wprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po najlepszym kursie.