Więcej o szalunkach Kraków.

Szalunki, określane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania murów z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, by właściwie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na okna, bramy i drzwi. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Systemy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek albo mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – większość wykonawców oraz inwestorów stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, sklejki lub drewna, jak również łączyć w sobie 2 a nawet 3 materiały. Najczęściej jednakże korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję spajają belki, łączniki, narożniki i głowice ze aluminium lub stali.

Wynajęcie szalunków – kto powinien skorzystać?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które zwykle oferują inne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających postawić pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku nie byłby rentowny . Dużo mądrzejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]