Szukasz okien drewnianych skrzynkowych? Sprawdź www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/.

Okna skrzynkowe utożsamiamy przede wszystkim z zabytkowymi budynkami. Często spotkać je możemy w starych gmachach, wiejskich chałupach oraz dworkach. Obecnie są one wytwarzane przede wszystkim z przeznaczeniem do montażu w takich budynkach, gdyż użycie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto jednak zauważyć, że z uwagi na ich walory estetyczne coraz częściej zakładane są również w nowszych obiektach. Tym bardziej, iż dzisiejsze wersje są tak samo wydajne, co okna wykonane starymi technikami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są wytwarzane?

Okna skrzynkowe – budowa

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich budowy. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to pewnego typu izolacja, która chroni pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach nierzadko dzielone są na cztery części – dwa u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane osobno i dawniej służyły do wentylowania pomieszczeń. Taka konstrukcja najlepiej zda egzamin w obiektach wzniesionych przed laty – między innymi domach ceglanych.

Produkcja okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe typy, powinny być zrobione z właściwego drewna. Dotąd najchętniej sięgano po sosnę lub modrzew, jednak ostatnimi czasy ich twórcy stosują także gatunki egzotyczne. Drewna takie jak przykładowo meranti są wszak dużo bardziej wytrzymałe na wpływ wilgoci, powietrza i skrajnych temperatur.

Lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]