Przed zakupem drewnianej podłogi warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie listy priorytetów (np. cena za m2, hipoalergiczność czy trwałość desek). Taka strategia pozwala na szybsze i bardziej trafne podejmowanie decyzji oraz wybór podłogi najlepiej dopasowanej do oczekiwań. O jakich pytaniach mowa?

1. Czy w domu przebywają alergicy?

Jeżeli w mieszkaniu przebywają alergicy, to rekomendowane jest wybranie drewnianych podłóg pozbawionych fazowanych krawędzi. Brak faz lub ich niewielki rozmiar (mikrofazy 2mV) minimalizuje prawdopodobieństwo gromadzenia się kurzu i brudu w szczelinach między deskami.

Istotne jest również wykończenie podłogi nietoksycznymi, hipoalergicznymi impregnatami. Nie bez znaczenia jest także to, z jakiego gatunku drewna wykonana jest podłoga. Warto zrezygnować z egzotycznych gatunków drzew, które wydzielają intensywnie pachnące olejki eteryczne, na rzecz dębowych lub jesionowych desek.

2. Jaka jest powierzchnia pomieszczenia?

W przypadku niewielkich wnętrz, warto postawić na deski w jasnej kolorystyce np. modele bielone, jasnoszare czy kremowe. To one sprawią, że przestrzeń wyda się większa.

Do pomieszczeń o niedużym metrażu polecane są również podłogi wyraźnie odbijające światło. Dzięki modelom z półmatowym czy satynowym wykończeniem optycznie powiększymy pokój, zachowując przy tym poczucie przytulności.

Na niewielkim metrażu sprawdzają się także podłogi bez widocznych połączeń (pozbawione fazowanych krawędzi lub z obecnością mikrofaz). Kluczowy jest również ich wzór. Do małego pomieszczenia wybierzmy szerokie, jednorzędowe deski, a zrezygnujmy z małych elementów i wzorów.

3. Czy we wnętrzu planowane jest ogrzewanie podłogowe?

W mieszkaniach z wodnym lub elektrycznym ogrzewaniem podłogowym rekomendowane są podłogi warstwowe. W odróżnieniu od desek litych, nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur i jednocześnie umożliwiają optymalne przewodzenie ciepła.

Przy zakupie podłóg warto zwrócić uwagę również na gatunek drzewa, z jakiego wykonana została wierzchnia warstwa deski. Zrezygnujmy z modeli wykonanych z jatoba, klonu kanadyjskiego oraz buku, a postawmy na jesion lub dąb, ponieważ są znacznie bardziej odporne na skoki temperatur.

Wszystkie trójwarstwowe podłogi drewniane z oferty Baltic Wood można montować na ogrzewaniu podłogowym.

Ogrzewanie podłogowe a gatunki drewna - infografika

4. Czy w domu przebywają zwierzęta?

Jeżeli w domu mieszkają zwierzęta, to lepiej zrezygnować z podłóg wykonanych z miękkich gatunków drewna (drzewa iglaste) oraz tych o niskiej klasie ścieralności. Ostre pazury zwierzęcia i intensywne zabawy z pupilem, w szybkim tempie wpłynęłyby negatywnie na kondycję desek. Gdy w domu przebywa pies lub kot, warto postawić na podłogi z twardych gatunków drzew. Najtrwalsze i najbardziej odporne na ścieranie wśród rodzimych propozycji są deski wykonane z dębu lub jesionu. Z kolei wśród egzotycznych propozycji wymienić należy merbau, teak oraz wenge.

5. Czy w całym mieszkaniu (oprócz części mokrych) planowany jest montaż tej samej podłogi?

Jeżeli planujemy położyć tę samą podłogę w całym mieszkaniu, należy wybrać deski o wysokiej klasie ścieralności, z grubą warstwą szlachetnego drewna (np. ultrawytrzymałe podłogi trójwarstwowe z NoLimits Collection.). Dzięki temu podłoga sprawdzi się zarówno w miejscach o dużym natężeniu ruchu (przedpokój), jak i w pomieszczeniach rzadziej uczęszczanych. Należy także zwrócić uwagę na system montażu, ponieważ niektóre metody łączenia desek nie pozwalają na położenie ich na dużych połaciach.

A co wtedy, gdy ze względów budżetowych planujemy położyć inną podłogę w różnych częściach mieszkania? Do pomieszczeń intensywnie użytkowanych, takich jak salon czy przedpokój, wybierzmy wyżej wspomniane, wytrzymałe modele. Z kolei do wnętrz mniej narażonych na rysowanie i ścieranie (sypialnia, gabinet), można wybrać podłogi bardziej ekonomiczne (np. Smart Collection), o cieńszej warstwie zewnętrznej.

Z jeszcze innym rozwiązaniem spotykamy się wtedy, gdy pragniemy zachować tę samą kolorystykę w całym mieszkaniu, ale zastosować różne wzory podłóg. W takich okolicznościach postawmy na modele z Jeans Collection. W tej serii odnaleźć można jednobarwne podłogi we wzorze 1-rzędowej deski oraz 3-rzędowej klepki, które można ze sobą zestawiać.

6. Jaki jest łączny budżet na podłogę?

Na cenę drewnianych podłóg wpływa przede wszystkim gatunek i klasa drewna, budowa i wykończenie deski oraz grubość szlachetnej warstwy drewna. Wynika to z faktu, że te parametry rzutują na estetykę i trwałość podłogi. Należy więc liczyć się z tym, że podłogi dębowe, o wysokiej klasie ścieralności i użyteczności, wykończone wysokiej jakości impregnatami będą droższe od desek o niższych parametrach.

Źródło tekstu: https://blog.balticwood.pl/6-pytan-na-ktore-warto-znac-odpowiedz-by-wybrac-odpowiednia-podloge-drewniana/